Červenec 2017

Akademicky zahrabaná (aneb iWrite II)

30. července 2017 v 12:42 | Alétheia |  Cogitatia
Před minutou mě poprvé v životě napadlo, že bych se přihlásila k Ph.D. studiu. PROBOHA, ZABRAŇTE MI V TOM!!!

Citace měsíce IX

29. července 2017 v 18:10 | Fronésis |  Legenda
Ne že bych nechávala věci na poslední chvíli. (o=0

Tento měsíc půjde opět o citát mého milovaného životního vzoru a nejmoudřejší osobnosti, jakou znám a od které bych se chtěla učit - V. E. Frankla. Pro prvonávštěvníky uvádím, že Frankl byl psychoterapeut věnující se otázce smyslu života. V následující ukázce z jeho stěžejní knihy Lékařská péče o duši mluví o zážitkových hodnotách. K tomu bych jen ráda vysvětlila, že hodnoty jsou zdroje smyslu v životě (ideje, přesvědčení, zájmy....) - a podle Frankla existují 3 kategorie hodnot:
  1. Tvůrčí - v jakémkoli smyslu je člověk aktivně produktivní (práce, umělecké vyjádření...)
  2. Zážitkové - co (si) může naopak člověk užívat ve smyslu přijímání (mezilidské vztahy, umění, krása přírody...)
  3. Postojové - které mu zbudou jako jediné, když žije v příliš omezených podmínkách (typicky utrpení), které nemůže změnit - smysl má pak to, jak se k dané situaci postaví (statečně? Důstojně?)
... Já bych si to edukační okénko prostě neodpustila, protože Franklovo dílo je pro mě navždy živoucí poklad mezi vším intelektuálním. (o=0 ♥ A nyní si tedy přečtěte, co Frankl - tak krásně! - napsal právě o druhé kategorii - o zážitkových hodnotách:

"(…) Pak budiž odkázán na tento myšlenkový experiment. Ať si představí, že muzikální člověk sedí v koncertním sále a kolem jeho uší právě šumí nejpůsobivější takty jeho zamilované symfonie, takže vnímá jenom ono mrazení, které člověk prožívá tváří v tvář nejčistší kráse; ať si pak představí, že bychom mohli tomuto člověku v takovém okamžiku položit otázku, má-li jeho život smysl; takto dotázaný by musel asi odpovědět, že by už stálo za to žít jen pro to, aby prožil onen strhující zážitek. Neboť i když jde jen o jediný okamžik - už na velikosti okamžiku lze měřit velikost života: výška horského hřebene se přece také neudává podle výšky nějakého dna údolí, nýbrž výhradně podle výšky nejvyššího vrcholu hory. Tak však také v životě rozhodují o jeho smysluplnosti jeho vrcholné body a jediný okamžik může dát zpětně smysl celému životu. Zeptejme se nějakého člověka, který na horské túře prožívá krásu Alp a je celou tou nádherou přírody tak unesen, že mu prostě běhá mráz po zádech - zeptejme se jej, zda po takovém zážitku může jeho život ještě někdy ztratit zcela smysl."
(Frankl, 2005, str. 61-62.)


A já se loučím. Zase na hodně dlouho. Blog má smůlu, protože všechno je důležitější než on, a i když mám už více než rok a půl poměrně konkrétně uchopené představy o novém designu, poslední měsíc pak dokonce představy nové a posledních 9 měsíců - už tak dlouho? Oo= - představy o dotvoření této rubriky - ale nestíhám. Tak pá.
Fronésis