Citace měsíce IV

18. února 2017 v 11:47 | Fronésis |  Legenda
Můj největší životní vzor a nejdůležitější osobnost v historii pro mě byl Viktor E. Frankl (1905 - 1997), rakouský lékař a zakladatel logoterapie, humanistického psychoterapeutického směru zaměřeného na existenciální otázky (smysl života, utrpení, smrt, osamělost aj.). I přesto, že přežil koncentrační tábor(y), ve kterých přišel o celou svou rodinu i dílo, zůstal nesmírně duševně silný a jako člověk neuvěřitelně pozitivní. Dnes sem chci dát trochu delší citaci, která je úryvkem z Franklovy řeči z roku 1988 ve Vídni při vzpomínkové slavnosti (ukázka z jeho knížky ... A přesto říci životu ano, 1996):

Kolektivní vina neexistuje


"Prosím vás, abyste si v tuto chvíli vzpomínání se mnou zavzpomínali: na otce. Zahynul v Terezíně. Na mého bratra. Zahynul v Osvětimi. Na mou matku. Zahynula v plynové komoře v Osvětimi. Na mou první ženu. Ztratila svůj mladý život v táboře Bergen-Belsen.
A přesto vás musím poprosit, abyste ode mě neočekávali ani slovo nenávisti. A koho bych také měl nenávidět? Znám sice oběti, ale neznám pachatele. Rozhodně je neznám osobně. A řeči o kolektivní vině odmítám. Kolektivní vina totiž neexistuje. Vina v každém případě může být jen osobní vinou. Jsem vinen něčím, co jsem sám spáchal, nebo snad opomenul udělat! Ale nemohu být vinen něčím, co udělali jiní lidé, byť to byli mí rodiče nebo prarodiče.
(...)
Dámy a pánové, pomyslete jen, že odpor předpokládá heroismus a heroismus lze podle mého názoru vyžadovat jen od jednoho, jediného člověka - od sebe sama.
Nacionální socialismus zplodil rasové šílenství. Ve skutečnosti však existují jen dvě lidské rasy: "rasa" slušných lidí a "rasa" neslušných lidí. A toto rasové dělení probíhá napříč všemi národy a uvnitř každého jednotlivého národa napříč všemi stranami. To, že slušní lidé jsou v menšině, a že v menšině vždy byli a pravděpodobně i budou, s tím se musíme vyrovnat. Nebezpečí hrozí teprve tehdy, jestliže nějaký politický systém vyplaví na povrch ty neslušné, když dojde k negativnímu výběru. Proti tomu však není žádný národ imunní. A v tomto smyslu je holocaustu v zásadě také každý národ schopen."

(Frankl, 1996, str. 124 - 125)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama