Říjen 2016

The Holographic Principle - latinské texty

19. října 2016 v 23:03 | Veritas |  Latinitas
Tak jsem tady zas (ano, něco je špatně), a dneska jsem se vskutku překonala a přeložila jsem všechny latinské sekvence z The Holographic Principle, kterých jsem si všimla. (Možná je jich tam ještě víc, ale teď u sebe ten booklet nemám, abych to prošla znovu.)
V posledních dnech jsem si uvědomila, jak je vlastně smutné, že teprve až po 4 letech a 5 měsících jsem si všimla, že všechny ty latinské texty píše Mark Jansen. (Týpek nevypadá, co? (o=0...) Tak si říkám, že je to docela cápek, když si věří natolik, aby v ní psal filosofické texty pro svou kapelu. (Osobně v tom občas najdu tvar, u kterého nevím, co si mám myslet, ale já na tom zrovna nejsem až tak dobře, abych poznala, jestli jde o chybu - spíš asi půjde o jeho způsob nebo o tvary, které dosud neznám.) Nebo jinak - je to docela cápek, když je jeho latina až na takové úrovni, že s ní bourá celý symfonicko-metalový svět. (o=0 (Nebo aspoň teda mě dostává latina v metalu do kolen - určitě to byl jeden z důvodů, proč jsem se ji před 4 lety začala učit.)
Takže tady jsou...:


Eidola


LatinskyVolně česky
Idolam quam creamus alimus, oramus
Ferimur simulacris fictis antiquis et futuris

Omnia solent fieri
Hoc tempore atque nunc et semper

Fictis fallimur, non vivimus sine mora
Elimina illecebras fugantes nos
Vaca a timore et tempore
Animam libera nunc
Ut liberes te a tempore et abs timore
Tu solus eo modo facturus es veritatem semper tuam.
Jako vytváříme představu, mluvíme
Jsme unášeni smyšlenými obrazy, starodávnými i budoucími

Vše (je), jak tomu bývá
V této době a nyní i pořád

Jsme klamáni výmysly, nežijeme bez prodlení
Překroč práh nástrah, které nás odhánějí
Oprosti se od strachu a času
Nyní osvoboď duši
Aby ses osvobodil od času a od strachu
Ty sám máš tím způsobem učinit pravdou stále tvou.


Tear Down Your Walls


LatinskyVolně česky
(1. et 2.:)
Utinam temptes consentire cum cornice
Eam adspecta(,) ad res divinas evola
Duobus locis in mente aderis.

(3.:)
Utinam temptes consentire cum cornice
Eam adspecta(,) ad res divinas evola
Alternam formam corporis adsume.
(1. a 2.:)
Kéž bys kloval shodně s vránou
Podívej se na ni(,) vylétni k věcem božským
Budeš v mysli přítomen na dvou místech.

(3.:)
Kéž bys kloval shodně s vránou
Podívej se na ni(,) vylétni k věcem božským
Nabývej střídavou podobu těla.


The Holographic Principle


LatinskyVolně česky
Discemus gubernaculum esse movendum
Quod verum putaveram esse particulam
Pro viribus agendum est
Vim totam adhibebimus
Ad haec nos paremus.

Venenum invasit sanguinem et venas
Iniectum damnosis cogitatis tuis
Non morbum transferunt in te res humanae
Sed pavor internus te infirmat prorsus.

Discemus gubernaculum esse movendum
Ad haec nos paremus tota vi
Discemus gubernaculum esse movendum
Quod verum putaveram esse particulam
Pro viribus agendum est
Vim totam adhibebimus.
Naučíme se být kormidlem k otáčení
Být částečkou toho, co jsem pokládal za pravdu
Kvůli silám bylo poháněno
Přiložíme všechnu sílu
(K) té, kterou posloucháme

Jed pronikl do krve a žil
Vržen tvými zhoubnými myšlenkami
Nemoc do tebe nepřenášejí věci lidské,
Nýbrž tě zcela oslabuje vnitřní děs.

Naučíme se být kormidlem k otáčení
(K) té, kterou posloucháme vší silou
Naučíme se být kormidlem k otáčení
Být částečkou toho, co jsem pokládal za pravdu
Kvůli silám bylo poháněno
Přiložíme všechnu sílu.

... Dnes už je moc pozdě, abych k tomu ještě psala nějaké poznámky (zabývala jsem se tím více než 2 hodiny a jdu spát a zítra ráno budu úplně mrtvá), ale časem se k tomu možná dostanu. Byla jsem na to tolik zvědavá... A stálo to za to. (o=0
Veritas

Inferno - geniální kniha, zubožený film

16. října 2016 v 22:49 | Veritas |  Libri
Nechtěla jsem se teď zdržovat psaním blogu, ale nic jiného mi nezbývá. Před 3 dny totiž přišel do kin snímek Inferno, na který jsem se, už ani nevím proč, docela těšila. Včera jsem přišla z kina já, s rozhodnutím, že tohle bylo naposledy - v duchu pravidla "třikrát a dost": FAIL v podobě zfilmovaného Eragona, Osamělosti prvočísel a teď tohohle... Jako by každý z těch zoufalých pokusů rozbíjejících naše nejoblíbenější příběhy způsobil zas o něco silnější krvácení srdce. (Někdo už by měl prznění příběhů literárních předloh zakázat!) A protože jsem dosti zásadová bytost, pravděpodobně už mě v kině vskutku nikdy nenajdete - taková zrada za tolik peněz prostě nestojí. Cítila jsem se skoro až podvedená - velice naštvaná, zklamaná, rozhořčená. A teď chci varovat před potenciálním zklamáním i vás a vysvětlit vám, proč přesně by se vám to po zhlédnutí Inferna stalo. (Bez dějových spoilerů.)

Abych to shrnula pro každého, kdo je líný číst celý článek: Pokud ten příběh ještě neznáte a zajímá vás, samozřejmě je pro vás rychlejší na film jít. Ale získáte tak jen průměrný zážitek akcentující pouze akci; pravda, bohatý na efekty a doprovázený příjemnou hudbou, avšak na úkor toho nejdůležitějšího, co kniha nabízí a co nemá obdoby. Inferno je zdánlivě působivý film, který byl však pod násilným zjednodušujícím zameričtěním vykastrován o téměř veškerou inteligenci, díky které je právě kniha tak výjimečná. Bylo v něm vytvořeno několik nových postav a přinejmenším dvě byly změněny za účelem vzniku druhořadého románku, ale pod tímto tlakem postavy vpravdě mnohem víc utrpěly než získaly - a čtenáři, kteří knihu znají a film bohužel viděli, stoprocentně utrpěli s nimi. Scénář pošpinil jméno jedné z postav (mé nejoblíbenější v literárním světě vůbec!) natolik hanebně, že být to v jinou dobu v měsíci, pravděpodobně bych nad tím dokonce plakala. Především však ten příběh přišel o svou esenci; efekt je jediné, co pro tvůrce filmu zůstalo. Stalo se to snad kvůli něčemu jinému než kvůli penězům? Prodává se lépe víc násilí, mrtvol a výbuchů (AG, MOR, Fi a Ex (o=0...) a méně inteligence než vskutku kvalitně postavený příběh, brilantně psychologicky vykreslené a dechberoucí postavy, genialita a hloubka vhledu do problému? (Ovšem. Nedovedu si představit, že mohl Dan Brown s touto podobou filmu souhlasit. Pravděpodobně se ho ani nezeptali.)
Naproti tomu, pokud zvolíte knihu, čeká vás i přes zhruba 36 hodin čtení jeden z nejgeniálnějších příběhů, jaké kdy byly napsány. Sám o sobě by film možná nebyl špatný, ale vzhledem k existenci tak dokonalé předlohy mi připadá jako svatokrádež, že se tvůrci nedrželi jejího poselství a že teď hrozí větší části populace znalost příběhu filmu, který nikoho z lidí nikam neposouvá, namísto znalosti příběhu knihy, která promlouvá hluboko do základů našich postojů a životní filosofie, ač to tak na první pohled možná nevypadá. Ten film by sám o sobě získal 2 hvězdičky z 5, ale při srovnání s knihou má za to, co s příběhem udělal, jen * - - - zatímco kniha má hvězdiček pořád pět! (Ani Andělé a démoni ve filmu nezprznili tolik Anděle a démony v knize.) Připravit se filmem o tento neopakovatelný zážitek a skutečné dobrodružství s mnohem více zvraty a nečekanými souvislostmi, který na vás opravdu zapůsobí? Ne, prosím, nepáchejte na sobě něco tak ubližujícího.... )o,=

(Jo, potřebuju teď hodně čokolády a metalu, abych se po tom zklamání uklidnila (o=0.)
Zbytek článku tedy bude pojednávat o knize, jež si to na rozdíl od filmu plně zaslouží.

Epica - The Holographic Principle (recenze)

1. října 2016 v 1:20 | Veritas |  Diligo
Zase jedna z mých chronicky zdlouhavých recenzí. Máte na ni odvahu? (o=0


... I když se říká, že ráno je moudřejší večera (a i když už vlastně není večer, ale noc), pochopila jsem, že není jiné cesty než napsat to hned teď, protože jsem se před chvilkou přistihla, jak si v koupelně zpívám nejdřív začátek refrénu Universal Death Squad... A pak ještě tu část se "snake devouring its tale", která se mi moc líbí (o=0. Kdybych to nenapsala teď, tak možná už nikdy. Je třeba brát to tak, že zatímco u Tarjina alba (a Delain?) jsem na takové věci neměla čas, teď si to chci vynahradit, než se na dlouho odmlčím. Začala jsem totiž před několika dny psát diplomku, takže se tu se mnou pravděpodobně v budoucnu už nebudete setkávat - a pokud jo, znamená to, že něco je špatně. (o=0
Kromě toho, zrovna Epica si recenzi zaslouží. Úplně nejvíc. Žádná záležitost nebyla mnou letos tolik očekávaná jako tohle, tenhle geniální... Skvost. Beru to zároveň tak, že teď má to album týden (a kousek) na to, aby se mi zavrtalo hluboko do Mozku a do srdce; tak hluboko, že až se vrátím zpátky do civilizace, konečně si koupím CDčko s tím dlouho očekávaným bookletem.... (o=0 Takže do toho - dnes večer (v noci, nooo...) jsem to album slyšela poprvé; jedeme to ještě jednou: