Duben 2016

Trošku křiku?

27. dubna 2016 v 13:21 | Alétheia |  Delevi
Tak jsem si řekla, že napíšu článek ještě před tím rozepsaným a víc zamýšlejícím se. Tenhle je tudíž úplná kravina:

Ještě nikdy jsem nedělala nic tak zvrhlého jako v sobotu v noci: Pouštěla jsem si klipy od Arch Enemy. xo=

Teda řeknu vám, když jsem tu zpěvačku slyšela poprvé, což bylo asi před rokem, moje hlava to prostě nebrala. Jak může takové zvuky vydávat žena? To přece NENÍ MOŽNÝ!!!, říkala jsem si v duchu. - Ale bylo, a viděla a slyšela jsem to na vlastní oči, uši, okcipitální laloky a primární akustická centra. Ona to vážně dělá. Vážně takhle příšerně řve, i když je to žena. A já to nechápu. Vždycky jsem si myslela, že tohle můžou dokázat jen muži, protože ženy mají o oktávu vyšší hlas a nemůžou jít tak hluboko. Ona, říkejme jí třeba Alissa, úplně zbořila spoustu mých prekonceptů, které se týkaly pochopení fyziologie hlasivek, principů akustiky a vůbec.
Né že bych to tenkrát poslouchala - zhlédla jsem jeden klip a stačilo - koneckonců takové žánry moc nevyhledávám. V kapelách, které poslouchám, jako třeba Epica, mi takové "prasozvuky" nevadí, ale ani nemůžu říct, že by se mi líbily a že bych je vyžadovala primárně. Spíš mi připadají takové úsměvné - zkrátka jsem vůči tomu imunní na rozdíl od mnoha lidí, kterým při nich není dobře. Naopak je growling možná celkem kontraproduktivní, protože většině toho, co je takovým řevem "řečeno", není příliš rozumět, a tak je potom škoda, když ty nejdůležitější pasáže vlastně v tom zvuku zaniknou a zůstanou nezachyceny (jako třeba "Don't forget you're able to Design Your own Universe!". A to je proklatě podstatné!). Druhý důvod té kontraproduktivity je ve skutečnosti, že tenhle zvuk lidem v hudbě - co jsem pochytila - vadí asi nejvíc ze všeho, což nechápu, ale akceptuji - mně se třeba zvedá žaludek z toho, co je v technu a jemu podobných odvětvích... A nesu to mnohem hůř. A tak metal odrazuje spoustu jinak potenciálních posluchačů, kterým by se takové písničky bez toho řevu jinak možná líbily. A co hůř - oni si pak myslí, že je metal jenom o tomhle, a zavrhnou ho celý. Podle mě je growling o efektu, ne o estetice - tenhle řev prostě nemůže být hezký (stejně jako historický román, který se odehrává v koncentračním táboře - nemůže to být hezké, ale může to být dobré po stránce kvality... Hodnotné jiným způsobem!), ale je to zkrátka něco jiného, s čím se u jiných žánrů nesetkáme. Taky asi víc oceňuji takové skladby od Epiky, ve kterých se neřve, ale z poloviny je to dáno právě tím, že se o ně můžu s někým podělit, aniž by to celé odsoudil (a mě za to, co poslouchám, jakbysmet). Některé kapely jsou vskutku své, a tak se tou obecnou neoblibou growlingu nenechávají odradit a je jim to jedno (že tím přicházejí o spoustu lidí, kteří by si možná koupili CDčko) - cílová skupina je prostě užší. Arch Enemy je na tom ještě jinak: Oni tam - z toho, co jsem zatím viděla - ani žádný obyčejný zpěv nemají. (Nebo mají? Klidně mě edukujte.)
I když jsem si potom často na Alissu vzpomněla, protože mi připadala jako taková nezapomenutelná, výrazná a originální postava, a dokonce jsem o řevu mluvila se svým učitelem zpěvu, který mi vysvětloval, že nejde o hlasivky, nýbrž o prostor k rezonaci zvuku v lebečních dutinách, a proto jsou toho schopny i ženy, nějak jsem se k té hudbě nevracela. Tentokrát jsem si ale řekla, že si několik klipů pustím. I když jsem z nich moc neviděla, protože jsem u toho něco psala, celkem se mi to líbilo. Ona je taková energická. A hlavně - má modrý vlasy. Ty jo, prostě... (o=0 Je zajímavá.
No, a tak jsem si říkala, že bych to neměla tak zahazovat.
Po třech takových klipech jsem ale narazila na píseň Liar Liar od Kamelot, která mě zaujala víc a kde Alissa hostuje. Možná je to tím, že pro mě je hudba hlavně o melodii - a s growlingem o melodii přicházíme. Tak jsem se rozhodla, že sem ten klip dám. Vypadá tak nějak postapokalypticky, což je nejspíš pro efekt, i když jsem na tom nic nepochopila - ani proč je tam ten odporný kněz se rtěnkou (je-li to kněz), ani kdo je ta žena s hezkým zrzavým účesem, ani kdo je ta bezvládná žena s částí oholených vlasů na začátku... Ani kdo jsou ty zvláštní postavy v armádě a koho přesně jdou zabít. A už vůbec nevím, co tam dělá Alissa.
Ale víte, co je na tom nejpozoruhodnější - kromě jejího velkolepého účesu? (Ty jo, rohy, copánky...? Oo= Jak dlouho to dělali? A i přes tu složitost to vážně vypadá dobře...) - Nejpozoruhodnější je, že ona umí i normálně zpívat! Oo= (o=0 Docela jsem se tomu divila, ale není tam celou dobu jenom řev. Ona má i obyčejný, ženský a docela příjemný hlas. Tak jsem uvažovala, proč ho nepoužívá, když to umí... Ale asi by ho od ní nikdo nevyžadoval, protože zpívat je obvyklé. Možná si ta její kapela víc vydělá prostě tím, že Alissa tak neuvěřitelně řve.
Tady je...

Kamelot - Liar Liar:Mikro-učení

2. dubna 2016 v 17:07 | Fronésis |  Diligo
Zatímco si zálohuji věci z disku, chtěla bych se s vámi podělit o jednu super věc, kterou buď můžete úplně ignorovat, anebo by vám mohla v životě aspoň trošku pomoci. Doufám v to druhé.

Ve středu měla moje nejvíc andělská spolužačka referát na microlearning - mikroučení. Zaujal mě už samotný název, ale i celý obsah jejího referátu. Termín microlearning označuje učení po velice drobných krůčcích, což je efektivnější, než když se několik hodin v kuse nutíme zapamatovat si obrovský objem informací (jako noc před zkouškou). Nejvíce je tohoto jevu využíváno k memorování slovíček z cizích jazyků. To znamená, že když je vám několikrát za den předhozeno cizí slovíčko, které se opakuje (a je jich nenápadně čím dál víc, zatímco ta počáteční již zvládáte), zapamatujete si to mnohem snadněji, než když se hodinu a půl nutíte do dvou stránek, které jsou slovíček plné. (A nyní můžu ze zkušenosti také říct, že je to větší zábava.) Kromě paměti je samozřejmě i jednodušší udržet po kratší dobu pozornost.
A jak docílit toho, aby se k tomu člověk přiměl? Využívají se aplikace na chytrých telefonech nebo třeba tabletech - když tedy čekáte na tramvaj, nudíte se na přednášce nebo jste třeba na záchodě, stačí vytáhnout telefon a prohlédnout si třeba i jen tři slovíčka, nebo se klidně učit několik minut. Bohudík existuje mnoho takových aplikací, které jsou nabízeny zcela zdarma včetně stahovaných jednotek toho, co se chcete naučit. Skvělým faktorem také je, že vás do toho nikdo nenutí. Takto zapamatované drobné kousíčky informací vstřebá mozek snadněji, než kdyby šlo o větší celky. Konečně jsem uznala, že chytré telefony mohou být opravdu chytré, a okamžitě jsem po té možnosti chtěla skočit.
Již loni mi tak byla doporučena pro zlepšování angličtiny aplikace Memrise, do které jsem se ale nějak nedokázala přihlásit. Takže tentokrát jsem se na angličtinu vykašlala a zkusila pátrat - ještě na té samé přednášce, kde referát zazněl - po něčem, co by mi pomohlo učit se latinu. Záhy jsem mezi těmi aplikacemi zvolila Semper (zdarma), protože jsem si říkala, že když má ta aplikace latinský název - pořád - tak bude určitě latiny schopná. - A taky jo.
Můžete si samozřejmě zvolit jazyk (nebo klidně nějaký úplně jiný obor); můžete si zvolit i jakoukoli z těch nyní již mnoha microlearningových aplikací. Osobně znám zatím jenom Semper, ale i za ty tři dny jsem s ním vcelku spokojená. Takže teď ho zájemcům zkusím představit.