Březen 2016

Komplexní přístup, nedostatek psychologické péče a pojišťovny

25. března 2016 v 8:32 | Fronésis |  Cogitatia
Nepsala bych sem o tom, kdyby to nebyla asi nejdůležitější věc, kterou sem napsat musím. Jen se docela opodstatněně bojím, že jsem něco z toho zapomněla nebo pochopila špatně, že to nevysvětlím přesně. A přitom je to tolik, tolik důležité. Tento článek nakonec dopadl tak, že jsem v něm spojila informace o dvou různých souvisejících problémech z dvou různých přednášek dvou různých předmětů. Abych to teď shrnula do jednoho souvětí pro ty, kdo nechtějí číst dlouhý článek, ale jinak chtějí vědět, o co se jedná...

Pacienti představují pro stát zisk, a tak jsou léčeni způsobem, který nevede k uzdravení, přestože jejich somatické problémy by zjevně mohly mít psychologické kořeny a psychoterapie by je mohla uzdravit, jenže stát psychoterapii nepodporuje, protože by to znamenalo přijít o dané zisky od pacientů (ať už za léky, anebo zákroky) - a naopak financovat psychoterapeuty je nákladné, takže zde psychoterapie není podporována a pojišťovny ji z velké části odmítají hradit, což má za následek to, že psychologická péče je velmi obtížně dostupná i pro ty, kteří ji zrovna potřebují akutně - a to se může začít týkat kohokoli z nás.

Tak, a teď detailnější vysvětlení:
V pondělí nám na předmětu Speciální psychoterapie u příležitosti tématu psychosomatických onemocnění bylo vysvětleno, proč má vlastně psychologická péče a psychoterapie "na trhu" nebo ve zdravotnických zařízeních tak malý prostor a proč se lidé z mnoha nemocí neléčí. Respektive, léčíme se, ale nikdy se neuzdravíme. Čím to je?


Existuje definice člověka, která vychází z celostního (komplexního) pohledu na něj: "Člověk je bio-psycho-sociálně-spirituální entita v určitém čase a prostoru."

Originem

24. března 2016 v 21:18 | Veritas |  Latinitas
Už dlooouho jsem sem chtěla napsat překlad Originem. Pro mě je to jedna z nejzdařilejších skladeb Epiky vůbec, i když jde "jen" o intro. Ale má v sobě obrovskou moc, po hudební stránce je to skvost a melodie je prostě strhující. Na koncertě byl tento úvod naprosto úžasný.


(Jen pozor - ve videu je obvyklý překlep v předposledním verši.)

"Originem" znamená "počátek" ve 4. pádě (koho/co - počátek). V textu skladby, kde jsem se o překlad snažila, jak jsem jen mohla (o=0, je to možná patrnější:

LatinskyVolně česky
Nos sumus coniuncti
Fontem nostram quaerentes
Originem sciendi.

Nos pleni vigoris
Quo colendo res fiunt
Sic naturam fingimus.

Aenigma solventes
Egrediamur
Nil certum est.
My jsme spojeni
Hledajíce náš pramen,
Počátek vědění.

My (jsme) plni síly,
Jíž, úctyhodnou, vzniká vesmír,
Tak utváříme svět.

Luštíce hádanku
Stoupáme
Nic není jisté.


... Tak, a teď k těm podivnostem:

Isle Of Evermore

24. března 2016 v 19:44 | Veritas |  Diligo
... A dneska budu ještě chvilku otravovat, i když už je to na pováženou. Protože!!! Jsem začala v lednu poslouchat Avantasiu (konečně) a v neděli i Tobiasovo nejnovější album - - - kde mimo jiné interprety hostuje také Sharon. A ta písnička, kterou společně zpívají, Isle Of Evermore, je úchvatná. Nejen tím, že je to klidná, pomalá balada se zajímavými nástroji, ale také velice oceňuji, že zde Sharon dostala víc prostoru než jen jeden dva verše, jak tomu bylo u jejích předchozích setkání s Avantasií. (o=0 Tak se do toho ponořte....

Avantasia (Tobias Sammet ft. Sharon den Adel) - Isle Of Evermore:


Já ho zbožňuju!!! (o=0

24. března 2016 v 14:03 | Alétheia |  Diligo
Znáte tohohle týpka, že jo? Jmenuje se Tomio. A představte si, jak úúúžasné by bylo pomazlit se s ním naživo.... (o=0
První videa jsou (moje milované) televizní reklamy, kde je vidět výsledek náročné práce s absolutně svým kocourem, který má lepší hlášky než všichni lidé dohromady. A poslední video je potom ze zákulisí - co za tím vším vlastně stojí a na co všechno si musí chudáček celebrita zvykat, než se teda uráčí poslíčkovat k natáčení něčeho takového:

V koupelně:


Mother Earth & Ice Queen s orchestrem

24. března 2016 v 12:19 | Veritas |  In Tentatione
Ty jo, nemůžu uvěřit, že jsem tohle video objevila až v neděli!!! Je krásné: Orchestr na akci Night of the Proms hraje Mother Earth, což je jen intro k Ice Queen, kterou s ním Sharon zpívala v roce 2010. Už bůhvíjakdlouho z toho mám fotky, ale až teď jsem uchvácená tou hudbou.... Bože, ta má tak nádherný hlas! (o=0 Tak tady je: