Kymácející se prezident

20. května 2013 v 21:09 | Alétheia |  Cogitatia
I když jsem v tomhle článku psala, že je to snad poslední článek o politice, téma týdne mi nahrálo do k zulíbání miniaturních mariášových kartiček, protože si zrovna chci velice sofistikovaně vybít na někom vztek. A kdopak to asi bude? Kdo si zaslouží několik pohrdlivých, košatých a složitých souvětí za to, že se potácel nad korunovačními klenoty???

"Drahouškové", koho jste si to proboha zvolili?

Vůbec, vůbec a vůbec se v politice nevyznám, nikdy to tak nebylo a nikdy to nebude. Ale už před mnoha měsíci, kdy nejspíš televize nadhodila myšlenku přímé volby prezidenta, jsem si říkala, a už nevím, zda nahlas či potichu, že to není moc rozumný nápad, a měla jsem pravdu. Protože když se podíváte na našich deset milionů spoluobčanů, jak se tak placatí rozvalení na Gaussově křivce znázorňující IQ, tak, hmmm... Neleží nás zkrátka dost napravo dál od stovky. Nevím, jak daleko se musí člověk ocitnout, aby volil rozumně, ale díky Bohu tam jsem, takže neřeším.
Avšak problém je v tom, že nejenže celá levá polovina Gaussovy geniální křivky má volební právo (pokud je daný jedinec tedy dost napravo na to, aby ještě uměl číst a psát?), ale on i kousek té pravé strany tak trochu zlobí a chce to naší republice zkomplikovat, ať už vědomě, či jen omylem v jinak dobré vůli. Teď těmi stranami rozhodně NEmyslím levici a pravici - pokud neznáte Gaussovu křivku, tak jste na špatném místě, protože ji zbožňuji až moc na to, abych to někomu dokázala prominout, jak vidno. Nuže, IQ 100 je možná průměr, ale přiznejme si to, je to i tak zoufale málo. (Jen do toho, chci naštvat co nejvíc lidí a pak se bavit těmi gramaticky nesprávnými komentáři... Sem by se hodil brýlatý smajlík, ale na to mám příliš rozvinutou schopnost sebeovládání.) A tak existuje poměrně málo voličů, kteří by tu situaci dokázali vyrovnat, či dokonce zachránit. Podívejte se, jak jednou za čtyři roky znepokojivě obrovské množství lidí z nějakého nevysvětlitelného důvodu volí komunisty. Nebo ČSSD. Proboha, proč? Buď jsou záměrně sebedestruktivní, anebo prostě jen tak blbí a nevědoucí.
A já si myslím to druhé.
(A hrozně mě baví takhle provokovat (o=0 !)
A tak by přímá volba prezidenta vypadala následovně - tupá většina bude volit nejhoršího možného kandidáta, protože mu uvěří, zatímco ti rozumní jedinci se budou třást strachy z toho, že jejich počet nebude ke spáse stačit. Tím hůř, pokud někoho považujete za rozumného, ale pak se ukáže, že se ukázal být ujetý a patří k těm hloupějším voličům. To taky moc nechápu, ale tohle jsem při volbách nechápala asi ze všeho nejvíc, takže už to nemá cenu oplakávat.
Proto jsem přímou volbu nechtěla. Lidi jsou prostě moc nezodpovědní, a tak je v jejich rukou demokracie potenciálně nebezpečná.
A taky že byla!
Jak vypadá náš prezident?
No, na oficiální fotce zalité měkkým světlem a vyretušované nějakými předními odborníky v těch nejlepších grafických programech? Celkem normálně, aby se ho nemusely bát nebohé děti, kterým visí ve třídách na prvních stupních základky. A jasně, nejde o to, jak člověk vypadá, tohle byl jen vtípek (- pochopili?). Jenže co dál? Vyjadřuje se... Dobře. Jen jsou jeho posluchači obvykle konsternováni tou agresivitou a drzostí jeho projevu. Vystupuje asi také celkem dobře, snaží se, koneckonců ještě aby ne - nebyl by tam, kam se chtěl dohrabat.
No a co se stalo minulý týden?
Haha! Ještě pořád nevypadáme v očích ostatních zemí dost poníženě, dost hloupě, dost směšně, dost zneváženě? On to prostě musí dotáhnout s ČR až na dno, že jo? Když to nestihl Klaus před ním... A já jsem si po volbách říkala, že je otázka času, kdy někdo takový, jako je Zeman, zemře na rakovinu plic nebo cirhózu jater (nebo třeba kombinaci obého). Jenže do té doby má evidentně ještě spoustu času na to, aby pošlapal, co se dá. Tohle bylo to nebezpečí přímé volby. Že ti lidé si neuvědomili, jak bude působit. Že je to nevratné a že je to pro nás všechny fatální chyba. Můžeme si s několika rozumnými blízkými donekonečna říkat, že "my jsme si ho nezvolili, oni to tak chtěli, tak ho tam mají", ale problém je v tom, že když důsledky demokracie zasáhnou republiku jako celek, týká se nás to také, stáhne nás to dolů s nimi a nemůžeme před tím uhnout. Spolu s těmi ostatními bohužel patříme do jednoho pytle, který tady z toho udělali.
A když jsme se dívali na video s kymácejícím se prezidentem, kterého totálně odrovnané cerebellum raději opřelo o zeď v Katedrále Sv. Víta, kterou úplně miluji a kam bych nikdy žádné takhle ožralé prase nepustila ani na krok, táta se hrozně smál. Prohlásila jsem, že je to spíš k pláči. (Ale možná se tomu všichni můžeme už prostě jen smát z pravého zoufalství, není-liž pravda?) A proto jsem se tady chtěla takhle vkusně, nevinně, a především pravdivě vypovídat o tom, jak sklíčená je moje fejzbukem (kde se to už určitě řeší nekonečně detailně a z více úhlů pohledu) nedotčená dušička z toho, co nám to tady vládne s ethanolově tupým výrazem v polozavřených očích a dovoluje si to vůbec v takovém stavu vystoupit na veřejnosti. Proč ho tam pustili?
Urážím prezidenta? A není to spíš tak, že se lidé vždycky bojí vyslyšet toho, kdo jim říká do očí pravdu? Tak prosím, urážím prezidenta. Ale urážkou ve skutečnosti je, že tohle vůbec je prezident. (Avšak vždy může být hůř, vzpomeňme na Paroubka a buďme rádi, že se ještě nevrátil.)
Kolik milionů lidí už to video "olajkovalo"? A kolik milionů lidí se v zahraničí neudrželo smíchy? A kolik z nich si teď o naší republice díky převelice reprezentativnímu odpornému kuřákovi s akutně vylhanou "virózou" ještě vůbec myslí cokoli pozitivního?
A jak dlouho to všechno bude trvat? Zvolíte si ho ještě podruhé?

Drinking scorn like water cascading with my tears...

Ne, nejsem zas tak mimo, abych plýtvala slzami na něco, co se mě v podstatě ani netýká. Jen cítím něco, co němčina nedávno pokřtila neologismem "Fremdschäme" - stud za někoho cizího (který si obvykle neuvědomuje, že by se měl stydět sám). Myšleno to bylo v kontextu politiky, a jak jsem zakusila sama, asi to tak i zůstane. Mimochodem, politikové, to jsou právě ti lidé, kteří vyvrátili moji radostnou heuristiku, že každý muž v obleku vypadá skvěle. Nevypadá!!! A je mi to líto....
Držíte palce nikotinu, anebo Zemanově genu p53?
Hmmm, já mu asi nic tak špatného nepřeji, nebyla bych to já, kdybych přála, ale mohlo by ho něco alespoň postavit stranou. Mohl by mít alespoň tolik slušnosti, aby sám odešel dřív, než vůbec doufáme.

PS: Snad se nikdo nezlobí, ale neupřímně psát zkrátka neumím. (o=0
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

"Olajkovali" byste našeho kymácejícího se prezidenta?

Ano
Ne

Komentáře

1 mengano mengano | E-mail | Web | 21. května 2013 v 8:34 | Reagovat

Moc ráda bych si článek přečetla, ale to bleškovité písmo mi v tom opravdu brání. Škoda.

2 Lenča Lenča | 21. května 2013 v 11:36 | Reagovat

Mám podobný názor. Já jsem se celou dobu snažila nepovažovat voliče komunistů a ČSSD za hloupé a brát to tak, že nejspíš mají nějaký důvod, ale když vidím Zemana... to snad vážně nejde vysvětlit jinak než hloupostí.

3 Alétheia Alétheia | 26. května 2013 v 20:59 | Reagovat

[1]: Žádný problém, od toho je zvětšování obrazu internetové stránky v prohlížeči! (o=0 Stačí na touchpadu namířit každým prstem jinam a rozjet se do dvou stran, jak jsem zjistila (většinou se to děje samovolně a naštve to), anebo si pomoci kolečkem u myši. Promiň, to písmo je malé zcela sobecky kvůli mně. Když píšu moc dlouhé kecy, malé to vypadá, že toho není tolik, tedy trochu slušněji, a dá se to rychle přejet. A taky se mi velké nelíbí. Možná se to změní, ale až v daleké a neurčité budoucnosti.

[2]: Tak nějak souhlasím. (o=0 Je hodně hloupé odsuzovat někoho předem, ale když se to opakuje v tak předvídatelných vzorcích, tak to nejde jinak. Uvidíme příští rok, jaká se z toho zase vyklube katastrofa... )o,=

4 mengano mengano | E-mail | Web | 27. května 2013 v 11:16 | Reagovat

[3]: :) používám NB a tak si s tím bohužel nevím rady. Ale na mě nehleď, piš si po svém.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama