Rok a den

29. června 2012 v 15:38 | Alétheia |  Diligo
Kááámo! Dneska je to rok a den, co jsem začala hrát na klávesy! (o=0 Jůůů, díky!!!
Nevím, jestli jsem za tu dobu něco stihla, protože mi v tom dost překáží škola a bude překážet i dál. Koneckonců, škola je důležitější. Říkají to všichni včetně mě (já dokonce říkám, že vzdělání je nejdůležitější, a pořád tomu bezmezně věřím), ale málokdo další chápe, že klavír je zas naopak mnohem víc naplňující než jakákoli škola. Z té má člověk radost jen občas, když se mu něco extrémně povede, ale to je vzácné, mnohem častěji je na tahu stres. U kláves nic takového nehrozí, naopak přinášejí radost skoro pořád, a tak člověka drží nad hladinou toho stresu, až si připadá jako pneuston, čímž se vracím ke škole, ale klávesy naopak odvádějí pozornost od školy jinam, k něčemu nádhernému. A k otázce - Jaké to je? Povznášející. Hrát na klávesy je prostě povznášející až do malých nebes....


Ale dost keců! Abych to shrnula, dnes dopoledne jsem poprvé zahrála předehru k Ever Dream od Nightwish bez chyby i s dynamikou, právě se učím jeden z Bachových starých známých menuetů (ten, co začíná ) a jinak umím - ale fakt mizerně - tenhle "playlist":
 1. If You Believe (Tarja) - první, co jsem uměla oběma rukama celé, ale špatně, protože ty noty na internetu jsou taky špatně, takže jsem si o mnoho měsíců později poprvé udělala čas to odposlouchat z písničky samotné a přepsat je, ale ještě nejsem u konce, takže teď umím část písničky správně a druhou polovinu refrénu podle těch špatně napsaných not a je to vlastně k ničemu
 2. Minor Heaven (Tarja) - to šlo docela rychle, ale pochopitelně, noty přepsala stejná holka, takže jsou také změněné oproti písničce, tak se budu muset ještě někdy dostat k tomu, abych je přepsala
 3. Lost (Within Temptation) - zase stejná holka, zase špatně; podle svého jsem si přepsala zatím jen mezihru, kterou ve skutečnosti hraje elektrická kytara (a celou píseň akustická). Takže nic pro klávesy. Je to špatně a nedává to smysl, ale z té mezihry mám radost, je rychlá a těžká. Bylo to někdy po koncertě, nehrála jsem nic jiného, ale málokdy se k ní vracím, právě proto, že je špatně.
 4. Malá romance (Gurlitt) - jedna nááádherná skladba, kterou znám z rozladěného piána z divadla Járy Cimrmana, a vždycky se mi líbila i rozladěně, a tak jsem po ní nadšeně skočila, když mi ty noty nabízela učitelka klavíru k okopírování. Jsem za to moc ráda, protože jsme na ní pracovali asi 2 měsíce a vážně hodně, takže tohle je písnička, ve které ovládám dynamiku zatím vůbec nejlépe ze všech, které jsem hrála (i když i to je dost ubohé, když jsem začátečník), ale prostě z toho mám radost.
 5. Forgiven (Within Temptation) - ááá, láska! Tahle píseň byla zatím nejtěžší ze všech, o které jsem se pokoušela, takže to trvalo od konce listopadu do konce února, než jsem byla spokojená a dokázala to bez chyby. (Asi jen 1x, ale hraji ji nejčastěji.)
 6. Conquest Of Paradise (Vangelis) - další z hodiny klavíru, ale sama ji zbožňuji a připomíná mi naši třídu. Hrála jsem ji podezřele dlouho a bohužel jen s akordy, protože ta celá verze byla "nějaká divná", tak jsme si ji dost zjednodušily.
 7. All I Need (Within Temptation) - v písničce je kytara, takže ten skvělý člověk, který umí psát noty bez chyb a který napsal tyhle, to upravil pro klavír tak, aby se v pravé ruce zachovala melodie a levá hrála rozložené akordy. Líbí se mi čím dál víc a bohužel ji hraji čím dál rychleji, ale pořád ještě dost špatně, začala jsem až začátkem února a moc často se k ní nevracela.
 8. Watermark (Enya) - tohle bylo úžasné - mnohem dřív, než jsem tušila, že budu vůbec kdy hrát, jsem slyšela tuhle písničku mezi ostatními od Enyi, které se mi líbí, ale zase ne tolik. Tahle mě ovšem úplně uchvátila a řekla jsem si, že jestli někdy začnu hrát na klavír, tak ji musím najít a zvládnout. Nějakou dobu jsem ji hledala na internetu, a když jsem se k ní dostala, zároveň mi ji náhodou nabízela moje učitelka na hodině, takže jsem byla úplně šťastná a s touhle písničkou jsem se zejména snažila. Pořád v ní dělám chyby, ale myslím, že je lepší než mnoho jiných. Je překrásná.
 9. Menuet (Bach) - to je ten předchozí, ten druhý. Hrála jsem ho už na flétnu, tak teď konečně ve správné podobě. Dlouho mi nešel a neuměla jsem levou ruku, ale teď je to skoro uspokojivé.
 10. Asi tak 32 různých etud, které jsem už skoro zapomněla, takže je vlastně neumím
 11. Asi tak 32 různých lidových nebo zpěvníkových písniček, ale jen s akordy
To je všechno, co "umím" celé, seřazené podle času, pak ještě asi 10 různých úryvků z různých dalších písniček:
 1. Boy And The Ghost (Tarja) - předehra, to bylo to první, co jsem zkoušela před více než rokem a dnem hrát, ale jen pravou rukou
 2. My Little Phoenix (Tarja) - přesně ten opakující se, geniálně jednoduchý cinkavý motiv ze začátku, který cinká vždycky, když mi napíšeš
 3. The Archive Of Lost Dreams (Tarja) - mezihra, kterou jsem odposlouchala z písničky, protože jediné noty na internetu k ní jsou špatně napsané, to bylo to první, co jsem se naučila oběma rukama někdy v půlce září
 4. Tohle ještě nebudu říkat
 5. Cluster One (Pink Floyd) - naprosto ♥ ♥ ♥ písnička, dostává mě, odposlouchala jsem si klavír z dialogu s elektrickou kytarou, ale nedošla jsem na konec. Na rozdíl od všeho ostatního, na tohle bych si bez not nevzpomněla.
 6. High Hopes (Pink Floyd) - písnička mého života, ale neumím nic než ty charakteristické tóny na začátku, které vlastně provázejí píseň celou dobu. (o=0 Mám je jako tahák na klávesách a trvalo mi děsně dlouho je najít, víc než půl roku určitě. Nějaký anděl ale dal na internet celý zpěvník Division Bell, tak jsem mu neskonale vděčná a mám ho uložený na lepší časy.
 7. Eternal (Evanescence) - dávno stažené noty, na kterých je napsáno, že se jedná o lehčí verzi. Strašně dlouho mi nešla, až se mi podařilo spojit ruce asi v únoru. Pořád mi nejde, jsem úplně mimo rytmus a levá, jak je rychlejší, je slyšet víc než pravá, a přitom má být piano obojí, překryté bouřkou. Umím jen tu 2. část, ale neumím konec, je tam takových 12 tónů, které mi připadaly divně nezapamatovatelné a daleko od sebe, takže jsem ten den byla líná a už jsem neměla čas se k tomu vrátit. Přestože to má být lehká verze (a ona je), nedokážu si představit, v čem by měla být těžká těžší, protože včera jsem poslouchala cíleně tu písničku a zní úplně stejně, jen je něco o oktávu výš.
 8. Ever Dream (Nightwish) - o tom už jsem psala
 9. Stand My Ground (Within Temptation) - jen začátek, ještě než začnou bicí; v té písni ho hraje harfa a v těch notách je posunutý jinam, i když ve skutečnosti začína od G, takže se to učím od G posvém poslední měsíc, ale pořád mi jen vadí, že nemám čas na svou nejoblíbenější píseň ze všech, takže je to to poslední, s čím jsem začala, ale teď, když je po všem, tak si ten čas konečně můžu udělat
 10. Requiem za sen (nějaký cápek) - kvůli bráchovi, který bezpodmínečně vyžaduje, abych to uměla, tak jsem mu chtěla udělat radost. (o=0 Umím jen začátek, první 2 - 4 řádky ze 3 stránek, ale jsou trochu jinak, než jak tu skladbu znáš. Určitě, protože každý má jinou verzi.
Vlastně když tak teď o tom přemýšlím, určitě umím ještě víc nicneříkajících kousků, ale zrovna nemám čas si vzpomenout na všechny.
Takže tady je jen písnička k tématu - Do roka a do dne od DIVOKÝHO BILLA, která ovšem souvisí se zaprodáním duše ďáblu. Toho tématu jsem si užila až dost, takže už o něm psát nechci, ale ta písnička je boží, byla to první, co se mi od nich líbila:
... Budiž tedy tento týden prohlášen za mezinárodní týden hudebních nástrojů! (Jako ostatní mezinárodní dny, které si vyhlásím a skoro vždycky zapomenu.) Ale vážně, brácha si dnes vyměnil struny na kytaře. Takže něco na tom opravdu bude. (o=0
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama