Leden 2012

Zoufalství z pohledu existencialismu - jak překonat nemoc k smrti?

31. ledna 2012 v 20:59 | Fronésis |  Cogitatia
... A teď naopak z té temnější stránky, která se zdá být tak působivá.
Nevím, čím to je, ale téma týdne je zase potřeba rozpitvat až do morku kostí, takže do toho, než mě přejde inspirace a volný čas. Zoufalství je pojem, který naprostá většina z nás nechápe správně, protože se dá pohodlně užívat v nesprávném významu. Až do minulého roku jsem to tak dělala taky... Vlastně ne, dělám to tak dodnes, ale teprve v minulém roce jsme se učili, co to skutečně znamená.
Nejkratším způsobem vyjádřitelné - to abyste nemuseli číst článek plný keců - zoufalství je nebytí sebou samým.
No netýká se snad tenhle problém téměř každého???
Zvlášť v dnešní době, která nás postupně a nenápadně odvádí dál a dál pryč od toho, co je správné...
Pokračujme tedy pohádkou z doby, kdy bylo ještě všechno hezké, žádné příšerné obchodní domy tu nestály a hloupé děti trávily čas venku místo na fejzbuku. (To abych taky jednou konečně někoho naštvala. (o=0 ):

Nevinnost

22. ledna 2012 v 0:33 | Fronésis |  Cogitatia
Tohle prosté slovo v sobě skrývá obrovský smysl, jenž může dokonce naplňovat život, nebo jen být jeho důležitou součástí. Proto si téma Nevinnost nesmím nechat ujít a ani mu nesmím utéct. Je to totiž jedna z nejdůležitějších životních hodnot, které mám. Domnívám se však, že v poslední době začali lidé přisuzovat nevinnosti nesprávný význam, čímž by její smysl mohli snižovat. Proto se v tom teď pojďme společně hrabat...
Často si nevinnost spojujeme s bílou barvou, čistotou, a dokonce i dětskostí. Postupně zkusím probrat to všechno, ale než se dostaneme k důvodům takových představ, je třeba určit, co skutečně znamená.