Říjen 2011

Irvin D. Yalom: LÉČBA SCHOPENHAUEREM

17. října 2011 v 23:15 | Veritas |  Libri
Dnes jsem dočetla více než třísetstránkový a velmi obohacující psychoterapeutický román od chvályhodného autora Irvina D. Yaloma... Ze Spojených Států, bohužel. Znamená to, že v jeho knihách musíte přetrpět americké vlastenectví, nabubřelé sebevědomí, zvýšený důraz na sexualitu a naivní optimismus?
Kupodivu nemusí. Po Lžích na pohovce, loňském dárku od Ježíška, jsem po návštěvě naší knihovny, šťastné náhodě a více než třech týdnech čtení s podivením zjistila, že je Léčba Schopenhauerem vlastně lepší. Ovšem, nic subjektivnějšího jsem tady snad ani napsat nemohla, ale mám k ní mnohem silnější vztah, abych užila slovní spojení tolik obvyklé v terapeutické skupině. Sice je i skupina taková ta ošklivě americká záležitost, se kterou bych nechtěla mít v reálném životě nic společného (zpovídat se před více než jedním člověkem - ó, proboha!), avšak nutno přiznat, že mě upoutala. Sice se možná Léčba Schopenhauerem nečetla tak automaticky, ale ono by to asi ani nešlo. To kvůli filosofii. Což je také pochopitelně důvod, proč si této knihy cením více než Lží na pohovce.
Shrňme to, ať můžu pod čárou psát pro ty zvědavější z Vás (kteří se tu pravděpodobně ani nenaskytnou). Kdysi, před tím prosincovým vymazáním disku, a vlastně v době, kdy jsem ještě počítač považovala za svůj, jsem si vedla užitečný literární "deníček" (to snad ne, jen už ne tohle slovo! ... Ale skoro sedí), kde jsem knihy "ohvězdičkovávala", přesně jak to můžete udělat s tímhle článkem. Pro dnešní den by Léčba Schopenhauerem dostala * * * z pěti možných - nepodceňovat, to je hodně dobrý výsledek. Aby ne, v poslední době nemrhám časem s žádnou špatnou knížkou...
Protože žijeme jen okamžikem mezi dvěma věčnostmi nicoty.